משרד עו”ד בן ארי, פיש ושות’

יפוי כח מתמשך – יש לך החירות להתכונן ליום סגריר


19 יוני, 2019

 

לקוחות יקרים,

אם חס וחלילה תלקה באלצהיימר – מי תרצה שיטפל בעניינך הרכושיים? מי יהיה מוסמך לנהל את חשבון הבנק שלך וחסכונותייך?

אם, חלילה, תחול ירידה קוגנטיבית חמורה בתפקוד של אמך- כיצד תדעי אם לשכור לה עובדת זרה או להעבירה למוסד מתאים? האם חשוב לך לדעת מה רצונה?

ומה יקרה במצב של אישפוז רפואי בהול? האם תדע מה היה משאת נפשו של אביך? האם היה מעדיף הזנה או דווקא שלא יאריכו את חייו?

לצערנו, העתיד מזמן לנו הרבה מצבים קשים, אשר רובנו היינו מעדיפים שלא לחשוב עליהם. אולם, מזה כשנתיים קיים כלי במערכת המשפט שיכול לעזור לנו להתמודד עם המצבים האלו מבעוד מועד תוך שימת דגש על האוטונומיה והחירות שלנו – יפוי כח מתמשך.

ברחבי הארץ הופקדו זה מכבר אלפי יפויי כח מתמשך, ומתוך אלו שהופקדו הופעלו עד כה מאות.

"יפוי הכח המתמשך"- הינו מסמך משפטי המאפשר לכל אדם, בעודו כשיר לקבל החלטות, לתכנן מראש את עתידו "ביום סגריר" בו תחול ירידה משמעותית במצבו הקוגנטיבי, ביכולת קבלת ההחלטות ובכושר ההבנה והשיפוט שלו (בין היתר על רקע מחלות דמנטיות כגון אלצהיימר, אירועים מוחיים, תרדמת וכיו"ב).

יפוי הכח עוסק בהסדרת ענייניו האישיים, הכלכליים והרפואיים של האדם, ומאפשר לקבוע הוראות פרטניות ביחס לניהול מסגרת חייו של האדם ביום סגריר, כגון ציון העדפות בנוגע למקום המגורים או לשכירת שירותיו של כח עזר (כגון מטפל/ת), קבלת טיפולים רפואיים או הימנעות מקבלתם, ומתן הנחיות מקדימות הנוגעות לניהול הרכוש, לרבות כספים, קופות ונכסי מקרקעין.

 למעשה, מבלי לערוך יפוי כח מתמשך לא תינתן לאדם האפשרות להביע מבעוד מועד דעתו וליתן הנחיות מפורשות וברורות לגבי האופן בו יתנהלו חייו במצב בו יאבד מכשירותו. כיום, כשנתיים לאחר כניסת יפוי הכח המתמשך לתוקף והשימוש הגובר שנעשה בו, אנו יכולים להגיד בבטחה כי זהו הכלי המשפטי האולטימטיבי להסדרת היחסים בתוך המשפחה במצב בו מי מבני המשפחה מאבד מכשירותו, וכי המדובר באמצעי המשפטי המתאים ביותר להבטחת מירב החירויות לבחור ולהשפיע על חיינו בשלב בו היכולות הקוגנטיביות שלנו יתדרדרו.

יש לציין כי לכל לקוח ומשפחה מתאים מתווה ייחודי של יפוי כח מתמשך, ובכל מקרה המלצתנו היא להקפיד לקבל ייעוץ משפטי מתאים מעו"ד המתמחה בתחום.

** עריכת יפוי כח מתמשך יכולה להיעשות רק בפני עו"ד אשר עבר הכשרה של האפוטרופוס הכללי.

בכבוד רב, 

רחל בן ארי (בר רב האי), עו"ד

 

מסמכים מקושרים