משרד עו”ד בן ארי, פיש ושות’

משפט מנהלי וציבורי

חובות רישוי עיסוקים ורישוי עסקים

כל חובות הרישוי לשם עיסוק (כגון: כלי יריה, ייבוא, הובלה, קבלנות ועוד ועוד), וכן רישוי עסקים, אלה תחומים משפטיים בעלי השלכה ישירה, ממשית ומיידית על זכויות היסוד של האזרח במדינת ישראל. עצם דרישת החוק להשגת רישוי כלשהו ולניהול עסק ברישיון עסק בלבד, מהווה מגבלה על הזכות לחופש עיסוק, המוכרת כזכות חוקתית המעוגנת בחוק יסוד: חופש העיסוק. הסמכות להגביל את העיסוק נתונה לרשות מינהלית שהחוק הסמיך לצורך הענין; למשל, ברישוי עסקים, הסמכות הוענקה לראש הרשות המקומית שבתחומה פועל העסק (המשמש כ"רשות הרישוי"), ונתונה גם לכל אחת מן הרשויות המקצועיות אשר בוחנות את עמידתם של בתי העסק בדרישות בטיחות, תברואה, תכנון ובניה וכן הלאה.

רישוי עיסוקים ורישוי עסקים עשויים להיות תחום משפטי מורכב למדי, המשלב אלמנטים חוקתיים, מנהליים, פליליים ותכנוניים.

החלטות שלא ליתן רישוי לעסק או לעיסוק, או החלטות לגבי סגירה מינהלית של בתי-עסק, כמו גם הליכים פליליים המוגשים על-ידי התביעה המקומית נגד עסקים המנוהלים ללא רשיון, מצריכים פעמים רבות חשיבה משפטית יצירתית והישענות על עקרונות משפטיים מתחום המשפט המינהלי והציבורי, לרבות טענות חוקתיות.

משרדנו ייצג עשרות לקוחות, עסקים ורשויות, בהליכים בענין ניהול עסק ללא רשיון ובעתירות מינהליות ובערעורים לבית המשפט העליון, בנושא חוקיות שיקול הדעת של הרשות המחליטה.

 

מעוניין לקבל מידע מקצועי?
הרשם עכשיו וקבל עדכונים
לכתובת הדוא"ל