משרד עו”ד בן ארי, פיש ושות’

תרומה לקהילה

משרדנו רואה את התרומה לקהילה ולחברה כחלק אינטגרלי מתפקידו, כחובה וכזכות אזרחית. אנו סבורים כי ניתן לרתום את המערכת המשפטית, לא רק כדי לקדם את טובת לקוח עסקי זה או אחר, אלא גם על מנת לקדם מטרות חברתיות וציבוריות.

השותפים הבכירים במשרד משקיעים את זמנם ומרצם בתרומה לחברה בישראל. עו"ד אדם פיש ורחל בן ארי היו ממקימי "מרכז השופט חיים כהן לזכויות אדם", המרכז פעילות משפטית התנדבותית (Pro-Bono) המסייעת לאנשים מעוטי יכולת בתחומים משפטיים חשובים, ומקדמת נושאים משפטיים בעלי חשיבות חברתית וציבורית.

עו"ד רחל בן-ארי השקיעה ומשקיעה רבות בעשייה ציבורית, כיו"ר ועד מחוז חיפה של לשכת עו"רכי הדין (2003-2011), כחברה במועצה הארצית ובוועד המרכזי של לשכת ערוכי דין וכחברה בוועדה לבחירת שופטים.

משרדנו מקצה מאות שעות עבודה בשנה, של השותפים, עוה"ד והמתמחים במשרד, בעבודה משפטית ללא תמורה, בנושאים עקרוניים להם משמעות חברתית רחבה. כמו כן, המשרד מעסיק משפטן שכל עיסוקו בתיקי  פרו-בונו. בין הנושאים בהם עוסק המשרד במסגרת זו ניתן למצוא:

 • הגנה על זכויות נכים ומשפחותיהם לקבלת שירותים ממשרדי הבריאות והחינוך ומקופות החולים.
 • טיפול משפטי אל מול המדינה וזרועותיה, בנושא זכויות אזרח, עבור אנשים שידם אינה משגת כדי קבלת ייצוג משפטי איכותי, או במקרים בהם סבור המשרד כי מדובר בסוגייה עקרונית מבחינה חברתית.
 • ייעוץ משפטי שוטף לעמותת "היווט"-עמותה לסיוע סוציאלי חינוכי וכלכלי לבני העדה האתיופית, עמותת כיוונים – לצעירים בעלי צרכים מיוחדים, ועמותות נוספות.
 • עבודה משותפת עם גופים בתחום זכויות אדם, כגון: בזכות, האגודה לזכויות האדם, מרכז השופט חיים כהן, עמותת המשפט בשירות הזיקנה ועוד.  

דוגמאות לתיקים עקרוניים בהם היה מעורב משרדנו בשנים האחרונות:

 • ייצוג הורים לילד משותק ומונשם, במאבקם מול קופ"ח, על מנת לקבל החזרים להשגחה רפואית צמודה לילד. התיק נוהל בבית המשפט בהצלחה.
 • עתירה שהוגשה בעניינה של ילדה מונשמת, הסובלת בעיות רפואיות נוספות, לקבלת שירותי חינוך מיוחד בביתה עקב מניעה רפואית. בית המשפט המחוזי קיבל את העתירה במלואה והורה למשרד החינוך ולרשות החינוך בחדרה לתת לילדה את מכלול השירותים להם הייתה זכאית אילו פקדה את המוסד החינוכי המקומי. ערעור המדינה שהוגש לבית המשפט העליון הסתיים בפשרה במסגרתה קיבלה העותרת הטבות מרחיקות לכת ומנגד הסכימה לביטול פסק הדין המחוזי. (עת"מ  34429-12-09גליס נ' מחלקת החינוך חדרה ואח')
 • הקמת פרוייקט לטיפול ביצוג חפים מפשע שהורשעו במשפטים פליליים. במסגרת פרוייקט זה יוצג אדם שהורשע על פי הודאתו בתאונת פגע וברח, ובשיבוש הליכי חקירה, וזאת על אף טענתו שהופעל עליו לחץ נפשי כבד במהלך החקירות. עו"ד פיש ייצג את זייצב בהתנדבות, בערעור שהוגש על הרשעתו, לבית המשפט המחוזי בחיפה, וזיכה אותו (ע"פ 37830-09-10 זייצב נ' מדינת ישראל).
 • ייצגנו את עמותת קר"ן (קטועי רגליים נלחמים)בעתירה לקבלת תקציב שיבטיח הספקה קבועה ושוטפת של אביזרי שיקום לנכים כלליים (בג"ץ 1207/07 עמותת קרן נ' שר הבריאות)
 • ייצגנו יועמ"שים של רשויות מקומיות בהליכי הדחה ופיטורים, על רקע חשיפת אי-סדרים ברשויות (למשל: ס"ע 30777-08-10 מ.מ בנימינה נ' דה לנגה).
 • במסגרת שיתוף פעולה עם הקליניקה המשפטית של אוניברסיטת בר אילן, הגשנו סיוע משפטי למשפחה עם ילד בעל צרכים מיוחדים, שנתקלה בקשיים במסגרת הליך קליטה בקיבוץ, שהעלה דרישות חריגות ומיוחדות בשל צרכיו של הילד. לאחר התערבותנו, חזר בו הקיבוץ ממרבית דרישותיו והמשפחה נקלטה.
 • טיפול וסיוע משפטי לאם ובתה בקבלת אזרחות ישראלית, לאחר שהאם הייתה נשואה ליהודי והתגרשה לאחר מכן. הרשויות סירבו להעניק לאם ולביתה תעודת זהות, ובזכות הטיפול של המשרד, הן קיבלו אזרחות.

פסקי דין ופרסומים